Zatmavení skel – proč, jak moc a za kolik?

zatmavení zadních skel fólií

Jestli mi něco v autech vadí tak to je pocit „rybičky v akváriu“. Přeloženo do češtiny, když jde na vás vidět ze všech stran a nemáte v autě soukromí. Řešením jsou autofólie, které prostě musím mít na každém autě a o tom je i tento článek.

Základní informace k zatmavení skel

Pokud jste se zatmavení skel nikdy nevěnovali a neznáte základní informace, pak byste měli vědět něco o povolených propustností. V Česku na to spousta lidí kašle a STK si řeší přes své známé, ale jakmile vyjedete za hranice, hrozí vám zbytečné problémy.

Zatmavení bočních skel z výroby

Škoda Octavia má zatmavaná skla už z výroby s propustností světla 73%. Protože všichni víme, že na straně řidiče a spolujezdce musí být propustnost minimálně 70%, pak je už další zatmavení v podstatě nemožné.

Zatmavení ostatních skel

Kromě čelního skla, toho na straně řidiče a spolujezdce však už limity na zatmavení nejsou. Samozřejmostí však je, že pro legální využití je potřeba mít od fólií atest. Ten vám dá samozřejmě každý, kdo se montáží autofólií zabývá. Respektive, měl by dát.

Proč mít zatmavená skla?

Těch důvodů je samozřejmě několik. Já ve stručnosti popíši ty své.

Více soukromí

Když občas sednu do auta, které nemá zatmavená skla, připadám si jak kdybych byl již zmíněná rybička v akváriu. Jde na vás vidět ze všech stran a to mi prostě není příjemné. Zatmavením skel získáte temnější prostředí, které mám osobně mnohem raději.

Pokud navíc v autě občas přespíte, nemusíte řešit překrývání oken, aby na vás nešlo vidět.

Bezpečnost

Protože mám fólie s 5% propustností světla, do auta v podstatě nevidíte. Samozřejmě do té části, kde jsou nainstalovány. Co tím chci říci? Pokud bych nechal něco v kufru nebo na zadních sedačkách, tak to nikdo z venku nezjistí a tím to nikoho nebude ani „dráždit“. V mém okolí už pár vykradených aut bylo, a to právě proto, protože do nich šlo jednoduše vidět. A jak všichni víme, co zloděj nevidí, to neukradne.

V autě není vedro

Fólie na sklech nenahradí klimatizaci, ale pokud auto necháte v letních dnech na slunci, nemáte rozpálený interiér a tím pádem není v autě takové vedro.

Auto vypadá lépe

Můj subjektivní názor, který samozřejmě nikomu necpu je zlepšení vzhledu auta. Mně se prostě zatmavená skla na autě líbí.

Kolik stojí zatmavení oken?

Cena samozřejmě závisí na tom, kde si necháte zatmavení udělat. Určitě se nevyplatí nechat fólie dělat přímo z výroby, protože je to zbytečně drahé. Když jsem se pídil po ceně v Praze, tak za zatmavení všech skel kromě čelního a těch předních vychází na částku kolem 3 tisíc korun.

Já si nakonec nechal zatmavit okna u pana Nováka z Těšetic na Olomoucku. Dělal mi doposud všechna auta a vždy jsem s ním byl maximálně spokojený. Tím, že pracuje doma v garáži a neplatí za nájem má i velmi příjemné ceny (samozřejmě nižší než v Praze). Díky tomu, že jsem měl cestu kolem jsem to vyřešil opět u něj.

Na co si dát pozor?

Nedávejte auto někomu, kdo se zatmavením skel začíná! Jestli něco nechcete, tak svěřovat své auto někomu, kdo se na něm bude zatmavování učit. S vysokou pravděpodobností se vám časem vytvoří bublinky a zatmavení budete muset nechat opravit. Současně nezapomeňte na kartičku s atestem!