Co dokáže napáchat jeden vadný senzor

Dnes jsem si volal do servisu, kam jsem měl zavést auto na reklamaci, ale možná i vlivem aktuálního počasí (20 cm v Praze = kalamita) jsme to odsunuli na středu. Možná je to i dobře, protože bych se do toho servisu ani možná nedostal (s trochou nadsázky). Proč? Protože mám v autě vadný senzor venkovní teploty, který vám dokáže u auta, za které zaplatíte přes milion korun, docela znepříjemnit jízdu v zimním období.

Venku -7°C – podle auta 38°C

Celou noc můžete nechat auto stát ve velkých mrazech (přes -10°C), ale hned co sednu do auta, venkovní teploměr hlásí krásných letních 38°C. Věřte mi, že tohle je to nejmenší, co mi vadí. Je to vtipné, ale nebrání to ničemu. Teda, nemělo by.

Vyhřívané čelní okno – NEFUNGUJE

Místo toho, abyste si sedli do auta a na krásném infotainmentu aktivovali vyhřívání čelního okna a počkali, než během jedné, dvou minut dojde k roztání ledu na čelním skle, vytahujete škrabku a škrábete.

Vyhřívaní zadní okno – NEFUNGUJE

Už u Felicie, kterou měl můj táta stačilo zmáčknout tlačítko a zadní okno roztálo bez toho, aby musel člověk něco škrabat. Tady ne. Po zmáčknutí tlačítka se kontrolka rozsvítí na 2 vteřiny a pak zase zhasne. Prostě nefunguje.

Vyhřívaná zrcátka – NEFUNGUJÍ

Kdykoli venku začala zima, automaticky jsem nastavoval vyhřívání zrcátek. Venku může pršet, sněžit, mrznout a já jako řidič vždy krásně vidím. Říkáte si, že z pohledu bezpečnosti samozřejmost. Ale u nové Octavie ne. Vyhřívaní zrcátek nefunguje a o to hůř, klidně se to zrcátko můžete očistit, ale během jízdy stejně nic nevidíte, protože není suché a zastavovat co 5 minut je otrava.

Vyhřívané trysky ostřikovačů – NEFUNGUJÍ

Venku padá sníh a na silnici břečka, takže si chcete očistit čelní okno, ale NEMŮŽETE! Proč? Protože zamrzla voda v tryskách ostřikovačů. Hlavně, že jsou vyhřívané! Takže místo očištění čelního skla si ten bordel jenom rozmáznete.

V autě je zima

Chytrá automatická klimatizace je spíše hloupá, protože místo vytápění naopak chladí. Abych nebyl jako mražené kuře, musím nastavit teplotu na Hi (MAX). Pro informaci, běžná klimatizace dělá to samé. Takže místo chytré nebo automatické klimatizace mám v autě klimatizaci manuální. Díky!

Jediný zdroj tepla je vyhřívaný volant a vyhřívané sedačky! Díky za to!

Jakmile sednu do auta, nastartuji a zapínám vyhřívání volantu a sedaček, protože je to jediný funkční zdroj tepla v autě. Děkuji! Záda a zadek v teple, ruce ohřáté, ale nos zmrzlý.

Kde je problém? Proč nic nefunguje?

Stačí si přečíst manuál, ve kterém zjistíte, že vyhřívání funguje do teploty kolem 35°C. Venku je sice -7°C, ale ukazatel venkovní teploty je na 38°C a proto prostě NIC nefunguje. Byla doba, kdy o funkčnosti elektrického vybavení rozhodoval řidič, který logicky v létě nepoužívá vyhřívaní zrcátek, čelního skla a nepotřebuje se ani zbavit ledu na zadním okně. Ta doba je pryč a o funkčnosti rozhoduje auto. Vinou špatného senzoru venkovní teploty pak máte auto plné vyhřívaných věcí, které však nefungují a to je fakt k zbláznění.

Takže jsem možná rád, že se dnes do servisu nedostanu, protože bych mohl klidně vlivem špatné viditelnosti způsobit větší škodu, než způsobila sama Škodovka, která se vybodla dělat nějaké výstupní testy. Mějte se hezky a jezděte opatrně! Až bude auto opraveno, dám samozřejmě vědět a to i včetně toho, jak dlouho jim oprava trvala.