Doplňkové vybavení Octavie RS 4. generace

V předchozím článku jsme si sepsali seznam toho, na co se můžeme těšit v základní verzi vozu Škoda Octavia 4. generace ve verzi RS. Nyní je čas si vypsat co si můžete k základu přikoupit. Ceny, které budu uvádět jsou platné k 30. lednu 2021, takže je velmi pravděpodobné, že se budou časem měnit.

Balíček – Ochrana cestujících

Tento balíček vás bude stát 15 900 Kč a zahrnuje boční airbagy v zadní části a středový airbag v přední části vozu, asistent změny jízdního pruhu a proaktivní ochranu cestujících. K tomu bych jenom napsal, že airbagů není nikdy dost a sledování „mrtvého“ úhlu je skvělá věc. Proto bych bral tento balíček jako samozřejmost.

Poznámka: Tento balíček ve své Octavii mám.

Balíček – Asistovaná jízda 2.0

V konfigurátoru najdete nejprve verzi 2.0 Top, ale já si to pořadí dovolím otočit. Rozdíl totiž najdete pouze v tom, že u „základní verze“ Asistovaná jízda 2.0 nenajdete Head-Up displej. Co to je? To je taková „sranda“, která vám bude na čelní okno zobrazovat nejen vaší rychlost, ale i značky. Můj kamarád tento displej v autě má, ale celkem mu vadí, že nejde vypnout zobrazování značek (nebo na to minimálně nepřišel), protože poslední co chcete ve výhledu mít je červené kolečko s maximální rychlostí. Ne, že byste to nechtěl vědět, ale strašně to tahá oči. Cenový rozdíl mezi 2.0 a 2.0 Top je 15 tisíc!  A co, že tento balíček jinak zahrnuje?

Adaptivní tempomat ACC do 210km/h

Adaptivní vedení v jízdním pruhu, asistent při jízdě v koloně a nouzový asistent
Rozpoznání dopravních značek
Rychlostní limity pak vidíte přímo na displeji před sebou.

Asistent změny jízdního pruhu

To stejné, co můžete mít u balíčku – ochrana cestujících.

Automatické parkování (Park Assist)

Tento systém nejenom najde volné parkovací místo, ale samo do tohoto místa i zajede. To vše samozřejmě s vaší asistencí.

Cena tohoto balíčku činí 18 700 Kč.

Poznámka: Tento balíček ve své Octavii mám.

Balíček – Asistovaná jízda 2.0 Top

Tato verze zahrnuje stejné funkce, jako balíček Asistovaná jízda 2.0 Top, ale navíc má i zmíněný Head-Up displej, o kterém jsem psal výše. Cena je 33 800 Kč. Je tedy otázkou, jestli si chcete připlácet 15 tisíc za Head-Up displej.

Balíček – Klima paket Top

Pro ještě lepší pohodlí si můžete pořídit tento paket za 13 000 Kč. Nemusíte se bát, automatická klimatizace je již v základu, s tímto balíčkem získáte navíc:

Akustická přední boční okna a Sunset

Díky tomu se dostane do vozu méně slunečních paprsků a ve voze tak bude příjemněji.

Třízónová klimatizace Climatronic

Díky třízónové klimatizaci si mohou cestující na zadních sedačkách nastavit vlastní teplotu a zvýšit tak komfort. Sami si můžete vzpomenout na problémy spojené s cestováním v parných nebo naopak chladných dnech. V létě je v přední částí chladno, ale v zadní části vedro. V zimě je to pak přesně naopak. Třízónová klimatizace tento problém vyřeší.

Vyhřívání předních i zadních sedaček

Přední sedačky mají vyhřívání již v základu, za příjemné cestování pro cestující vzadu si musíte připlatit.

Poznámka: Tento balíček ve své Octavii mám,

Balíček – Klima paket

Tento balíček stojí 5 500 Kč a podle informací v konfigurátoru pouze zahrnuje Sunset předních bočních skel. Je to celkem velký příplatek, když si za cenu kolem 3 tisíc korun můžete nechat udělat zatmavení celého auta.

Balíček – Funkční paket Premium

Za 11 900 Kč si můžete přikoupit balíček, který obsahuje vybavení, které můžete využít. Myslím si však, že si vystačíte s Funkčním paketem Top, který vychází na 8 700 Kč, viz. níže. A co obsahuje paket Premium?

Bezdrátové nabíjení s LTE a WiFi

Pokud nechcete být závislý na kabelu, budete rádi za bezdrátové nabíjení.

Koberec do zavazadlového prostoru

3. klíček

Pokud používáte například auto v rodině, tak jeden klíček má žena, druhý manžel a třetí jsou „náhradní“.

Síťová dělící stěna

Tady pouze doplním, že se jedná o stěnu mezi zadními sedadly a kufrem.

230V zásuvka ve středové konzoli pro cestující vzadu

Pro ty z nás, co často cestují s notebookem a další technikou uvítají zásuvku na 230V. Konec převodníků napětí, konec drahých redukcí, aj. příslušenství, protože je v autě klasická zásuvka.

Balíček Funkční paket Top

Tento balíček vychází na již zmiňovaných 8 700 Kč a kromě síťové dělící stěny, obsahuje to stejné, jako balíček Premium. Úspora bude 3 200 Kč za zmíněnou síť. Záleží asi na osobních potřebách. Já v této síti přidanou hodnotu osobně nevidím.

Poznámka: Tento balíček ve své Octavii mám,

Alcantara – Sportovní Top ergonomická přední sedadla

Za prémiové sedačky si připlatíte 48 000 Kč, což není vůbec málo. Pokud si budete pořizovat ojetý vůz, máte srovnání, proč jsou Octavie RS s těmito sedačky dražší. A jaké funkce jinak mají?

  • Masážní funkce s el. nastavitelnou bederní opěrkou pro přední sedadla
  • Elektricky nastavitelná přední sedadla s pamětí a ručně nast. hloubkou sedáků
  • Ergonomické tvarování sedadel vpředu

Elektricky nastavitelná přední sedadla s pamětí

Pokud budete chtít elektricky nastavitelné přední sedačky s pamětí, připlatíte si podle konfigurátoru 26 000 Kč.

Adaptivní podvozek (DCC) pro RS (+/-0mm)

Cena za adaptivní podvozek činí 25 000 Kč. A co to znamená? Že si budete moci nastavit tvrdost podvozku. Při sportovní jízdě oceníte tvrdší podvozek, při běžné jízdě naopak měkčí. Nastavení je samozřejmě jednoduché v infotainmentu.

Panoramatické střešní okno

Tento doplněk si aktuálně můžete nakonfigurovat pouze u verze Combi a zaplatíte za něj 30 000 Kč. Nejen, že auto vypadá mnohem lépe, jízda v něm bude posunutá o level výš. Kromě možnosti sledovat hvězdy přímo z auta oceníte možnost otevřít střešní okno a mít pocit, jako byste jeli v kabrioletu (samozřejmě „jakoby“). Součástí je samozřejmě elektricky stahovatelná clona, která chrání před sluncem a k tomu jsou i zatmavená střešní okna.

Já měl možnost volby dvou Octavií RS ve verzi Combi a to s masážními sedačkami, ale bez panoramatické střechy a naopak vůz, který nemá prémiové sedačky, ale naopak tu panoramatickou střechu má. Volba padla na střechu, na kterou se fakt těším.

Vyhřívání předních a zadních sedadel

Pokud si nevyberete nějaký paket obsahující vyhřívané sedačky i v zadní části (ty přední jsou v základu), máte možnost si za vyhřívání zadních sedaček zaplatit. Cena je 5 100 Kč.

Třízónová klimatizace Climatronic

I tento doplněk si můžete přikoupit samostatně a to za cenu 6 000 Kč.

Nezávislé topení s dálkovým ovládáním

Za 29 900 Kč si můžete přidat ke své Octavii také nezávislé topení. Já ho na svém předchozím autě (Škoda Superb) měl a využíval jsem ho často a rád. Zatímco ostatní škrábali okna a první minuty v autě mrzli, než se auto ohřálo, já sedal do vyhřátého auta bez nutnosti škrabat jakékoli sklo. Protože jsme s autem často cestovali, posloužilo i jako topení v chladných měsících. Tentokrát ho nemám, ale to jenom čistě z toho důvodu, že jsem neměl možnost konfigurace a bral jsem co bylo (tím se nechci stěžovat).

Sportovní MuFu vyhřívaný kožený volant pro DSG s pádly

Nikdy jsem neměl vyhřívaný volant a vždy jsem to bral jako zbytečnost, protože se člověk za chvíli zahřeje. Po 14 dnech s novou Octavií, která vyhřívaný volant má bych už nechtěl jinak. Když už nemám nezávislé topení, tak mám alespoň vyhřívaný volant, což je v zimě fakt příjemná volba. Co se pádel týče, tak pilot formule nejsem, pádla jsem měl i na Superbu, ale nepoužíval jsem je. Člověk má automat z nějakého důvodu a na okruhu nejezdím. Vyhřívaný volant můžete mít za příjemné 3 000 Kč.

Sound System Canton

Kdo miluje hudbu, nebude nad investicí 12 900 Kč přemýšlet ani minutu. Místo základních 8 reproduktorů na vás bude čekat 10 reproduktorů v bočních dveřích, jeden najdete v palubní desce a poslední najdete spolu se subwooferem v zavazadlovém prostoru. A jak zní? Skvěle! Doporučím si vycentrovat hudbu trošku dozadu, jinak budete mít pocit, že hudba hraje pouze před vámi. Ale na to rychle přijdete. Pak je to paráda.

Paket pro spaní vč. roletek zadních oken

Za 4 800 Kč si můžete přikoupit paket pro spaní, který zahrnuje roletky v zadních dveřích a upravené hlavové opěrky, které nahradí krční polštář, který můžete znát z polštářků do letadla. Otázkou je, jestli není lepší si za tyto peníze vzít polštářek a okna nechat zatmatvit. Roletky jsem měl v předchozím autě a nemyslím si, že by úplně zajistili menší přísun světla do auta.

Parkovací kamera vzadu s Top LED zadními světly

Pro koho jsou parkovací senzory málo, ten si může za 8 100 Kč připlatit za zadní parkovací kameru včetně Top LED zadních světel s animací a jako bonus také LED osvětlení registrační značky. Animace je pak využívána při ukazování směru jízdy a funkce Coming/Leaving Home. Tento příplatek je celkem užitečný, proto ho v autě mám.

Asistent změny jízdního pruhu

Samostatný asistent jízdních pruhů vás bude stát 10 600 Kč. Osobně doporučuji vzít rovnou v balíčku Ochrana cestujících.

Asistent změny jízdního pruhu, osv. nást. prostoru a bezrámečkové vnitřní zp. zrcátko

Tento nadstandard můžete mít již ve zvýhodněném balíčku Asistovaná jízda 2.0 a Asistovaná jízda 2.0 Top, ale lze i samostatně (pozor, musíte mít minimálně elektronicky nastavitelná přední sedadla s pamětí) za cenu 10 600 Kč.

Simply Clever paket

S tímto paketem dostanete koberec zavazadlového prostoru, 3. klíček, roletku na středové konzoli nebo třeba držák na telefon. U toho držáku jenom upozorním, že to zabírá zbytečně místo na kafe, větší telefon se do něj nevleze a hlavně, na ten je místo pod obrazovkou infotainmentu. Cena je 2 800 Kč.

Bezdrátové nabíjení s LTE a Wi-Fi

Samostatně za tento nadstandard zaplatíte 6 100 Kč. Doporučuji vybrat v rámci některého funkčního balíčku, kde k tomu dostanete něco navíc.

230V zásuvka + 2x USB-C vzadu, USB-C u vnitřního zp. zrcátka

Pro koho jsou funkční balíčky zbytečné, pro ty může být zajímavé zaplatit si za 2 000 Kč toto vybavení. Platí však to samé co u bezdrátového nabíjení s LTE a Wi-Fi. V kombinaci s funkčním balíčkem najdete výhodnější variantu.

Alarm a Kessy – bezklíčové zamykání a startování

Bezklíčkové zamykání a startování je součástí základní výbavy. Za příplatek 6 900 Kč získáte v podstatě „pouze“ alarm.

A to je vše, za co si můžete připlatit u vozu Škoda Octavia 4 RS Combi.